top of page

Co potřebuje dítě do školky

Každý den docházky má u sebe dítě batůžek s upravitelnými popruhy a prsním pásem, který obsahuje:

 • lahvičku s pitím (v zimě termosku)

 • krabičku se svačinou

 • kus karimatky či jiného sedáku – k dispozici ve školce

 • pláštěnku (pokud dítě nemá nepromokavý oděv)

 • náhradní spodní prádlo, ponožky

 • kapesníčky

 

Nepřeplňujte batůžek zbytečně těžkými věcmi. V batůžku by mělo zůstat místo na oděv, který si budou děti potřebovat odložit, v případě, že jim bude horko. Náhradní sadu univerzálního oblečení, pro případ nečekané nehody nosí s sebou v krosně průvodce.

 

Vybavení, které zůstává ve školce

 • přezůvky nebo velmi teplé ponožky

 • polštářek a deka

 • náhradní oblečení ve viditelně podepsaném pytlíku nebo igelitové tašce – zejména spodní prádlo, ponožky, punčocháče, triko, kalhoty a svetr nebo mikina apod. (pro případ počůrání, promočení při hře nebo nepřízni počasí)

  Stav náhradního oblečení pravidelně kontrolujte a doplňujte.

 

Jak dítě oblékat

Během celého roku je uplatňováno tzv. cibulovité vrstvení.

 

V zimě má být spodní vrstva hřejivá; ideálně ji tvoří vlněné (pokud je děti snesou) nebo funkční (termo)prádlo. Obě varianty mají tu výhodu, že i když se dítě zpotí, prádlo hřeje dál. Následují podle potřeby další (1–3) vrstvy, které opět hřejí a zároveň izolují (což je výhoda cibulovitého vrstvení oproti jedné silné vrstvě, která snadněji profoukne a nevytváří meziprostory udržující stabilní teplotu). Pro zahřátí se vedle vlny velmi hodí také fleece. Vrstvení je stejným způsobem uplatněno i na nohy. Svrchní kalhoty by měly být v první řadě vodotěsné. Bunda by měla být teplá a prodyšná. Pokud padá déšť se sněhem, má přednost nepromokavost. Děti často nosí zateplené pláštěnky, v nich se ale velmi rychle přehřívají, proto je třeba pomáhat dětem uvědomit si, jak se cítí a včas ubrat či přidat vrstvu oblečení. Poslední nezbytnou vrstvu do mrazu představuje ochranný mastný krém na obličej.

 

Také v létě se uplatňuje cibulovité vrstvení. V lese bývá v porovnání s rozehřátou ulicí chladněji, hodí se tedy více tenkých vrstev. Děti by měly mít v lese vždy dlouhé rukávy a nohavice. Nezbytná je pokrývka hlavy, ideálně i krku. Dlouhé rukávy a nohavice chrání před sluncem, poškrábáním od větví a před klíšťaty.

 

Pro pohyb v lese jsou celoročně doporučené kotníčkové pevné boty, za deště a bláta holínky (v zimě zateplené), aby se děti nemusely vyhýbat lákavým kalužím. 

bottom of page